Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Zöld gazdaságélénkítés: "A válság lehetőség is"

250 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomagot dolgozott ki a Lehet Más a Politika.

A Compass Közpolitikai Intézettel közösen készített program lényege, hogy új források bevonása helyett a meglévőket csoportosítanák át. A "zöld" gazdaságélénkítő program a gazdasági szektor környezetszennyező, nagyfogyasztó és jelentős energia-befektetést igénylő részére róna többletterheket, és emelné az áfát.

"Mi valóban abban hiszünk, hogy a válság egyben lehetőség is a megkövesedett struktúrák felszámolására" - ezekkel a szavakkal kezdte Jávor Benedek LMP-szóvivő a Lehet Más a Politika Mozgalom és a Compass Közpolitikai Intézet közös gazdasági program-javaslatának, a Zöld Költségvetési Élénkítésnek a bemutatását.

A "zöld" nem valamiféle radikális Greenpeace-követelést takar, hanem olyan gazdasági lépéseket, melyek a gazdaságélénkítő, válságkezelő lépéseken túl a gazdaságosság és az ökológiai-környezetvédelmi szempontok fokozottabb érvényesítését tűzik ki célul. A mozgalom álláspontja szerint a kormány válságkezelése kapkodó, és nem csak koherens programot nem alkot, de ellentmondásos is. A kormány ráadásul a gazdasági szerkezet változtatása nélkül akar válságot kezelni.

Az LMP és a Compass Intézet programjának lényege, hogy a jelenlegi költségvetés kiadásainak és bevételeinek átrendezésével gazdaságélénkítő lépéseket lehetne megvalósítani, a számítások szerint a következő három év távlatában 250 milliárd forintos nagyságrendben. A program abból indul ki, hogy Magyarországon a gazdasági válsággal súlyosbított eladósodás nem teszi lehetővé olyan nagyarányú intézkedések megtételét, melyek tovább növelnék a költségvetési hiányt. Ehelyett az ésszerűsítésből kigazdálkodható "kis lépések politikájára" van szükség.

A támogatási rendszerben megszűnne a szektorsemlegesség: a program a megújuló energiaforrásokat, az energiatakarékosságot, a környezetbarát működést preferálná, míg a környezetszennyező, károsanyag-kibocsátó gazdasági tevékenység komolyabb terhekre számíthatna. Mindez nem csak a konkrét válságkezelés zöld módszerét jelentené, hanem hosszútávra szóló környezetbarát szerkezet-átalakítási lépések kezdetét is.

Fekete helyett zöld munkahelyek

A program hivatkozási alapjai külföldi gazdaságélénkítő csomagok, illetve saját korlátainak deklarálása, mely utóbbit a sajtótájékoztatón is megtett Sebők Miklós szerkesztő. A legfontosabb példaképek Obama gazdaságélénkítő programja, a dél-koreai és nagy-britanniai mentőcsomagok, az 1999-es német adóreform és Írország 2008-ban kidolgozott gazdaságélénkítő programja. Ezek mind erőteljesen "zöld" színezetűek, energiahatékonysági programokkal, fosszilis energia-adókkal, munkahelyteremtő környezetvédelmi gigaberuházásokkal.

A Zöld Költségvetési Élénkítés hat területen javasol változtatásokat. "Zöld" munkahelyeket teremtene az építőiparban. Az energetikában a klímavédelemmel kapcsolatos szigorító illetve támogató lépéseket vezetne be, illetve támogatná a megújuló energiaforrásokba fektetett beruházásokat. Változtatna az adó és ártámogatás-rendszeren. Környezetvédelmi és minőségjavító közlekedési fejlesztéseket végezne. Végül táj-, természetvédelmi és vízügyi beruházásokat indítana, mellyel szintén új munkahelyek jönnének létre.

Zöld program: azt szeretnék, ha a kormány ellopná és megvalósítaná (Fotó: Járdány Bence)

A program bevételi oldala adó-, díj- és járulékemeléseken alapszik. A környezetszennyező ipari megoldások, a szén-dioxid kvóta-rendszer, a rossz és környezetkárosító termékek behozatala egyaránt plusz terhekre számíthatna. A fosszilis energia-alapú termékek gyártását és kereskedelmét szintén nagyobb adóterhekkel sújtanák. További bevételeket hozna a környezetvédelmi bírságok szigorítása is.

A javaslat leépítené a gázár-támogatást, három százalékkal növelné az áfát és eltérő mértékben a különféle jövedéki adókat. A program - a Fővárosi Önkormányzathoz hasonlóan - támogatja a dugódíj budapesti bevezetését, a gépjármű használat károsanyag-kibocsátással arányos adóztatását, és teherfuvarozási útdíj kivetését.

Dugó helyett dugódíj

Az LMP programszerkesztői számoltak vele, hogy ezek a szigorítások jelentős hátrányokat okoznának egyes gazdasági szereplőknek, például a nagy energiaigényű iparágaknak. A Zöld Költségvetési Élénkítés ezért a kiadási oldalon kompenzációt, a preferált technológiákra való átállás és más fejlesztések támogatását kínálja a makroszintű pozitívumokat ígérő változtatások mellett. Mindezeket nem csak piaci alapú szabályozók és ösztönzők formájában.

A klímavédelmi, ökológiai alapú szigorítások másik oldalán adókedvezmények és támogatások segítenék a környezetbarát technológiák alkalmazóit, vagy az erre átállni kívánókat. Az áfa- és jövedéki adó-emelést a munkavállalói járulékok redukálásával és az SZJA alsó kulcs jövedelemhatárának kétmillió forintra emelésével kompenzálnák. A gázár-támogatást lakás-felújítási és szociálpolitikai támogatások váltanák ki.

A bevételeket emellett olyan beruházásokra fordítanák, melyek rövid, illetve hosszabb távon kiszámítható eredményeket hoznának. Ilyenek a megújuló energiaforrások kihasználásához szükséges beruházások és a közlekedésfejlesztés, mely az elmaradott térségek alsóbbrendű úthálózatára, a vasúti teherszállításra, illetve a városi-agglomerációs közlekedésre koncentrálna. Utóbbi kiemelt terepe Budapest, ahol a dugódíj bevételeit a közösségi és a kerékpáros közlekedés feltételeinek javítására fordíthatnák.

Az építőipart segítő javaslatcsomag célja energiahatékonysági felújítások és építkezések megindítása. Ennek eredményeként a felújított köz- és lakóépületek gazdaságosabban lennének üzemeltethetők, a kivitelezéshez szükséges építőipari technológiák pedig piaci keresletet támasztanának. Az építőipari program fő erénye szerintük a munkahely-teremtés lenne, akárcsak a környezetvédelmi és vízügyi beruházásoké. Ezek olyan ártér-rendezési, erdőtelepítési és tájrehabilitációs programokat jelentenének, melyek jelentős munkaerő-igényükön túl ökológiai szempontból is fontosak. A munkahely-teremtés mellett szakképzési programok is indulnának.

Jávor Benedek a csütörtöki bemutató sajtótájékoztatón azt mondta, az LMP-nek az lenne a legjobb, ha a programjukat a "kormány ellopná és megvalósítaná". Ez persze nyilván irreális elképzelés, a Lehet Más a Politika ugyanakkor azt szeretné, ha programjuk a gazdasági élet szereplői közti vitára adhatna alkalmat. Az LMP a program lényegi elemeit az EP-választások kampányában is fel szeretné használni.
 

Hírszerző

2009-02-20


Vissza a főoldalra
lablec