Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Megtorpanhatnak idén a zöldenergia befektetések

Miközben a rendkívül nehéz gazdasági környezet közepette csaknem minden eszköztípus esetén csökkentek...

Miközben a rendkívül nehéz gazdasági környezet közepette csaknem minden eszköztípus esetén csökkentek a kockázati tőkés és magántőkés befektetések a tavalyi évben, addig a tiszta energia szektorban 21%-os növekedés volt tapasztalható 2008-ban. Az év első félévében rekordértéket értek el a befektetések és a második félévben is csak mérsékelten csökkentek a nehéz piaci környezet ellenére - írja a New Energy Finance a zöldenergia befektetésekről szóló tanulmányában.

A részvénypiacokon tapasztalt csökkenő befektetési kedv nem volt jellemző például a korai fázisú magántőkés beruházásokra, amelyek 60%-os gyarapodással 17.7 milliárd dollárra növekedtek 2008-ban.

2009-ben a zöldenergia befektetések teljes értéke 27.9 milliárd dollár lehet, amely 14%-os visszaesést jelent 2008-hoz viszonyítva a kutatócég prognózisai szerint. Az idei évben a kockázati tőkés befektetések 36%-kal csökkenhetnek (12.3 milliárd dollárra) és már az első negyedévben is drasztikus csökkenést lehetett megfigyelni: 1.9 milliárd dollárt ért el, amely 31%-os visszaesést jelent a negyedik negyedévhez képest. A projektekre nyújtott magántőke viszont 3.2 milliárd dollárra rúgott az időszakban és 22 ügylet történt annak ellenére, hogy magas a projektfejlesztések tőkeköltsége. Ez a növekedés ellentételezheti valamelyest a visszaesést a kockázati tőke befektetésekben.

2009 során a következő tendenciák lesznek megfigyelhetők:
 

A kockázati-és magántőkés társaságok arra kényszerülnek, hogy óvják tőkéjüket és a portfoliójukban található cégekkel szemben szintén ez az elvárás.
Az elérhető tőke szűkössége következtében a portfolió minősége egyre fontosabbá válik, amely a kevésbé vonzó alapok végét jelentheti.
A piaci környezet további nyomást gyakorol azon alapokra, amelyek esetén a portfolióban szereplő cégek már elérték azt az életszakaszt, amikor kiszállnának, ugyanis az elsődleges részvénykibocsátások piaca is beszűkült 2009 első félévében.
Bár a tiszta energia szektor bizonyosan túléli a válságot, ugyanakkor az erősebb portfolióval rendelkezők kerülnek előtérbe.


A sok kihívás ellenére az iparág hosszú távú növekedésének hajtóereje, az innováció továbbra is erőteljes maradhat és a kockázati-és magántőke befektetők találhatnak kihagyhatatlan lehetőségeket. Amikor a gazdaság ismét talpra áll és a kockázati tőkés befektetések felélénkülnek, akkor az erős portfolióval rendelkező cégekre fókuszálnak elsősorban a befektetők, amelyek piacvezetők lehetnek a zöld energia szektorban.

A tavalyi évben még növekedés volt


A teljes kockázati-és magántőkés beruházások 21%-kal gyarapodtak 2008-ban globálisan, míg 2006 és 2007 között még 46%-os volt a növekedés a szektorban.
A korai életszakaszban beszálló magántőke és a magántőkés kivásárlások felrobbantak, 86, illetve 60%-kal növekedtek a tavalyi évben 2007-hez képest.
A késői fázisú kockázati tőke befektetések 29%-kal ugrottak meg 2008-ban.
Azonban a pozitív növekedését ellentételezte a visszaesés, ami a magántőke részvényvásárlása esetén volt tapasztalható.
Az átlagos tranzakcióméret szinte minden típus esetén csökkent.
2007-hez képest a kockázati tőkések nehézségekbe ütköztek a kilépés során, miután a piacok nem favorizálták az elsődleges részvénykibocsátásokat és meglehetősen nehéz volt találni vevőket még a legígéretesebb cégekre is.


A megújuló energia vállalatok értékeltsége a tőzsdéken 2007-ben rekordmagasságba emelkedett, amit nem kedveltek a befektetők.

A növekedés a tavalyi évben az amerikai és az EMEA régióra koncentrálódott, ahol 30%-os és 40%-os gyarapodás volt tapasztalható a tiszta energia szektorba érkező kockázati-és magántőkét illetően, míg az Ázsia-csendes-óceáni térségben a felére esett vissza.




Az egyes szektorok tekintetében a napenergia vonzotta leginkább a befektetőket 2008-ban, a második legnagyobb szektornak a szélenergia bizonyult, ahol 5.6 milliárd dollárra rúgott a befektetések összértéke.




A New Energy Finance várakozásai szerint az új tőke beáramlása megcsappan az idei évben, az elérhető források és a kilépés korlátozott lehetősége visszavetheti a beruházásokat. A részvénypiacok volatilitása, a hanyatló befektetői bizalom és a tőkehiány következtében az idei évben pedig nagy valószínűséggel mind a befektetések, mind a kiszállási lehetőségek limitáltak lesznek.

A New Energy Finance prognózisai szerint az idei évben a 2007-es évi szintre térhetnek vissza a kockázati tőkés-és magántőkés befektetések, de csak rövid életű lesz a tőkehiány és 2010-ben már 36.9 milliárd dollárra növekedhet (az idei évre prognosztizált érték 27.9 milliárd dollár). 2008 és 2014 között pedig az éves átlagos növekedés 13.5%-os lehet - írja a New Energy Finance legfrissebb tanulmányában.
 

Portfólió.hu

2009-05-27


Vissza a főoldalra
lablec