Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Energiafaló lakások, intézmények felújítása a kvóta eladásából

Még a nyáron, akár már ebben a hónapban kiírhatja a környezetvédelmi tárca a kiotói kvótabevételből – vagyis a megtakarított és eladott szén-dioxid-kvótánkból – finanszírozott Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény pályázatokat – erre a kormány múlt heti döntése ad felhatalmazást.

Magyarország eddig összesen 8,6 millió kiotói emissziós egységet értékesített Belgiumnak és Spanyolországnak. (Minden egység egy tonnányi kibocsátott szén-dioxidnak felel meg.) Ebből 28,2 milliárd forint bevétel folyt be, ezt a tételt az állami költségvetés elkülönített során tartják nyilván.

Az összeg kizárólag klímavédelemre fordítható, de csakis átlátható és hatékony módon.

A most kiírandó pályázatok éppen ezt a célt szolgálják: az új beruházások révén javulhat az épületek energiahatékonysága és így csökkenhet az éghajlatváltozásért leginkább felelős üvegházhatású gázok kibocsátása. Ez igencsak fontos motiváció, hiszen ma az épületek „működéséből” származik a teljes hazai kibocsátások 30 százaléka. Szakértői számítások arra utalnak, hogy 2025-re mintegy évi 6 millió tonnával csökkenhet a szén-dioxid-kibocsátás, ha megtörténik a házak energiahatékony átalakítása.

Mint a környezetvédelmi tárca sajtóosztályán megtudtuk, a pályázatok konkrét részleteiről még folynak az egyeztetések.

Annyi tudható, hogy az igényelhető támogatás mértéke a tervezett beruházásoktól is függ, de várhatóan akár a projekt értékének a 35-50 százalékát is elérheti. A jelenlegi – 28,2 milliárd forintos – keret még bővülhet, ám ez a további kvótabevételektől is függ.

Folynak ugyan tárgyalások további kvótaeladásokról, de ezek eredményessége érdekében további részleteket nem kívánt közölni a szaktárca.

A klímavédelmi pályázatokat a környezetvédelmi tárca egyik újonnan megalakuló egysége koordinálja majd, a pályázatok kezelésében az épületenergetikai ügyekben gyakorlattal rendelkező Építésügyi Minőségellenőrző Intézetet (ÉMI) és az Energia Központ Kht. is közreműködik. A támogatási szerződésnek tartalmaznia kell, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának milyen mértékű csökkentését vállalja a pályázó.

A szaktárca szerint a jelenlegi válságból való kilábalást is segítik az új Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény pályázatok, mert ösztönzik az építőipart, munkahelyeket teremtenek mind a tervező, mind a kivitelezői oldalon. A környezetvédelmi minisztérium azzal számol, hogy a támogatásokkal megvalósuló építőipari beruházások nyomán többlet áfabevétel keletkezik. De a háztartások is nyernek az ügyön, hiszen szociálisan jobb helyzetbe kerülhetnek azzal, hogy csökkenhetnek az energiára fordítandó kiadásaik. Az előnyök közé sorolható az is, hogy a klímavédelmi mintaprojektek ösztönzik az energiatudatos épületfelújítás elterjedését, meghosszabbodik a régi épületállomány élettartama, hosszú távon pedig csökkenhet az ország energiafüggősége.

A Klímabarát Otthon panel program – nevéből adódóan – a panel-, illetve az iparosított technológiával létesített házak lakóinak kínál pályázati lehetőséget.
 

Világgazdaság

2009-06-09


Vissza a főoldalra
lablec