Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Szélenergia: komoly szándék, vagy spekuláció?

Magyarországon az összes energiatermelésnek kevesebb, mint egy százaléka származik szélből. Pedig a légmozgás kedvező lenne.

Dr. Naszradi Tamás, az erki szélerőmű projektigazgatója szerint több probléma is akad itthon a szélenergia hasznosításával. Például az: a villamosenergia-hálózatok üzemeltetői csak szigorú feltételekkel engedik a megtermelt áram betáplálását. Tőlünk nyugatabbra már megoldották a kiegyenlítést, itt ez még várat magára. A nemzetközi Szél-napon az erki szélerőmű vezetője arról is beszélt: a rendszertelen széljárás miatti ingadozásokat víz- és szivattyús erőművekkel küszöbölik ki több országban, például Ausztriában. Hazánkban ezek helyett – vélekedett a projektigazgató – inkább a geotermia kiaknázásának és a biomasszának, biogáznak, illetve a napelemeknek lehet jövőjük, de többen próbálkoznak törpe vízerőművekkel is. Ez utóbbiaknak viszont vannak azért korlátai. 

Jó ideig azonban a meglévő fosszilis hordozókat eltüzelő erőművek, illetve a paksi atomreaktorok uralják majd az energiapiacot. Dr. Naszradi Tamás szerint az is gátolja a szélerőművek terjedését, hogy a Magyar Energia Hivatal 2006-ban adott ki utoljára létesítési engedélyeket, amelyekkel összesen 330 megawattnyi kapacitású szélerőmű-parkot lehetett volna megépíteni. Sokan azonban inkább spekulációs céllal szerezhették be a jogosítványt, mert eddig mindössze 96 darabból álló, összesen alig 177 megawatt teljesítményű szélerőmű-rendszer jött létre. Igaz, az országban több erőmű is épül jelenleg, s az erki beruházók is tervezik a folytatást, bár egy másik, környékbeli településen állítanák föl az áramtermelő szerkezetet. Erken ugyanis nincs meg a lehetősége annak, hogy a hálózathoz tudják csatlakoztatni az újabb berendezéseket.

Vállaltuk, így növelni kell az arányt

Az Európai Unió hatályos direktívája minden tagállam számára rögzíti a megújuló energiaforrásokra vonatkozó kötelező célkitűzést. Ennek értelmében Magyarországnak az energiaszerkezetében a 2005-ben mért 4,3 százalékról 2020-ra 13 százalékra kell növelnie a megújuló források arányát. Hazánkban azonban jelenleg nem túl rózsás a helyzet: a szélből termelt villamos energia aránya például egy százalék alatt van az összes energia-előállításból. Idén májusban összesen 177 megawattnyi szélerőmű-kapacitás üzemelt az országban, míg az Európában működő szélkerekek teljesítménye közel 65 ezer megawatt.
 

Heves Megyei Online

2009-06-17


Vissza a főoldalra
lablec