Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Miért érdemes távhősnek maradni?

Csak a politika csökkentheti a távfűtés árát, mondják a távhőszolgáltatók. Ők ugyanis politikai döntések miatt drágán kapják a gázt, a fogyasztók sok áfát fizetnek, és jobbára csak az áramárban jelenik meg a kapcsolt áram- és távhőtermelés haszna. A szolgáltatók szerint a közhangulat a valósnál is drágábbnak tartja a távfűtést, aminek az ára Budapesten akár a harmadával csökkenhetne, ha nem lenne fontosabb az olcsó áram és az olcsó gáz.

A budapesti távhőszolgáltató gigajoulonként 3300 forintért, a bécsi, átszámolva, 1500 forintért veszi a hőenergiát mutat rá László György, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének alelnöke arra, hogy mi a magyar távfűtési rendszer legnagyobb fogyatékossága. Az, hogy nagyon sok cég – az ország mintegy száz városban használnak távfűtést – már a hőenergia beszerzésekor ledolgozhatatlan versenyhátrányba kerül az alternatív fűtési módokkal szemben. Ennek eredményeként a fővárosban például 14 százalékkal drágább a távfűtés, mint a gázfűtés.
Egészségtelen a rendszer

A távhő árát – nem csak Budapesten – döntően a megvásárolt hőenergia ára határozza meg. Ezt jelzi az is, hogy a már említett 3300 forintos árat mindössze tíz százalékkal drágítja a Főtáv saját kazános hőtermelésének nagyobb költsége, és így 3600 forintért adja a meleget. Egészségtelen a magyar energiaár-rendszer, és még egészségtelenebb lesz akkortól, amikor a gázárban az E.On korábbi, indokoltnál kisebb lakossági gázáremelése okozta veszteségét minden fogyasztó – tehát nem csak a lakosság – kénytelen megfizetni, kesereg Balog Róbert, a budapesti távhőszolgáltató, a Főtáv szóvivője.

Ezért is írja elő a távhőtörvény, hogy azokban az erőművekben, ahol kapcsolt áram- és hőenergia-előállítás folyik, az energiatermelés energetikai hasznának a távhőnél kell megjelennie; ez fajlagosan kétszáz százalék körüli termelői hatásfokot jelentene. Ez azt jelenti, hogy azonos értékű hő előállításához a kapcsolt termelésben fele annyi gáz kell, mint egy egyszerű kazánban. Vagyis gyakorlatilag egy olyan hőárnak kellene kijönnie az erőművekből, ami a kazánban előállított hő árának a fele, magyarázza a szóvivő. Szerinte ebben a rendszerben a most 3619 forintos gigajoule-onkénti fogyasztói ára akár 2600-2800 forintra is csökkenhetne.

index.hu

2009-07-24


Vissza a főoldalra
lablec