Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Telített a hazai bioetanol-piac Bővebben a mai Magyar Hírlapban

Furcsa módon a magyarországi bioetanolárakat nem a kukorica vagy a kőolaj, hanem a cukor világpiaci ára befolyásolja leginkább.

A megújuló energiaforrásként használt bioetanolt Magyarországon döntően kukoricából állítják elő, ami elvileg kedvező a gabonatermelőknek. Tény, hogy jelentős mennyiségű tengerit adnak el ilyen célra a gazdák, ám a felvásárlási árak ebben az évben nagyon kedvezőtlenül alakulnak. A bioetanol előállítását és értékesítését szintén a világpiaci folyamatok határozzák meg.

Ha tonnánként csak 25 ezer forintot vagy annál is kevesebbet kapnak a kukoricáért a gazdák, azzal csak a veszteségük nő.

A gazdáknak az a jó, ha magas a kukorica felvásárlási ára, a feldolgozóknak éppen ellenkezőleg. Ugyanakkor utóbbiak is erőteljesen függenek a világpiac alakulásától – ez az általános tétel a mezőgazdaság valamennyi ágához hasonlóan igaz a hazai bioetanol gyártására és értékesítésére is.

Hazánkban az éves szinten betakarított hat-nyolc millió tonna kukoricából egymillió tonnát vásárol fel rendszeresen a szabadegyházi Hungrana Kft., s ebből a mennyiségből fele-fele arányban készítenek az élelmiszeriparban hasznosítható izocukrot, illetve a motorbenzinek adalékanyagaként és az E85-ös üzemanyag alapanyagaként szolgáló bioetanolt. Utóbbi esetében a Hungrana gyártási kapacitása nagyobb, mint a teljes hazai igény – közölte lapunkkal Lengyel Attila, a Hungrana Kft. ügyvezető igazgatója. A bioetanol előállítása és értékesítése szempontjából kedvező, hogy hazánkban a motorbenzinek jelenleg 4,8 százalékos arányban tartalmaznak bioetanolt. Készül továbbá egy olyan európai uniós szabályozás, amely szerint ezt az értéket tíz százalékra kell felemelni a tagállamokban. A mezőgazdasági alapanyagból előállítható és a környezetet kevésbé szennyező bioetanol csaknem teljes egészében önálló üzemanyagként is használható.

Hazánkban csaknem száz benzinkút árusítja az E85-ös üzemanyagot, amelynek csak 15 százaléka motorbenzin. Ehhez viszont speciális, úgynevezett flexi gépjárművekre van szükség, illetve harminc-negyvenezer forintért bármelyik benzines jármű átalakítható etanol/benzin vegyes üzeművé.

Mint azt Lengyel Attila elmondta, jelenleg telített a bioetanol-piac Magyarországon, a meglevő hazai termelői kapacitások abban az esetben is elegendők lennének, ha az EU a motorbenzin összetételének esetében a megújuló energiaforrásokból tízszázalékos határértéket írna elő. Az iparnak viszont az alacsony gabonafelvásárlási árak kedveznek.

Jelenleg egy tonna kukoricát 90-100 euróért lehet vásárolni, de ha a felvásárlási ár 130-140 euróra emelkedne, az már ráfizetéses lenne a bioetanol-gyártóknak, mivel ezt a költségnövekedést már nem tudnák érvényesíteni az áraikban.

Ugyanis furcsa módon a hazai bioetanolárakat nem a kukorica vagy a kőolaj, hanem a cukor világpiaci ára befolyásolja leginkább. Ennek az a legfőbb indoka, hogy a világ bioetanol-termelésének döntően a brazíliai cukornád az alapanyaga. Abban az esetben, ha a világpiacon magas a cukor ára, Brazília visszafogja bioetanol-termelését, ami egyben azzal jár, hogy ilyenkor kevesebb ilyen terméket juttat az európai piacra.

Az európai termelőknek, így a Hungranának is a magas cukorár a kedvező, ugyanis ilyenkor könnyebben tudják értékesíteni termékeiket. A kukorica alacsony felvásárlási áraiból adódóan a költségeiket is optimalizálni tudják, így az üzemnek kevésbé okoz problémát a bioetanol alacsony piaci ára. Jelenleg az európai etanolpiacon túltermelés van. Ez a felvásárlóknak jó, de a gazdáknak nem: ha tonnánként csak 25 ezer forintot vagy annál is kevesebbet kapnak a kukoricáért, azzal veszteségük keletkezik, mert a szakma szerint az előállítási ár harmincezer forint körül alakul. A kukorica értékesítését nem mellesleg nemcsak a bioetanol-piac, hanem a kőolaj ára is meghatározza.

Magas olajárak mellett ugyanis az Egyesült Államok területén található bioetanol-üzemek a gyártás felfuttatására törekednek, ez viszont azzal jár, hogy az ottani kukoricatermelők készleteit használják fel. Ilyenformán az amerikaiak kevésbé tudják olcsó gabonával ellátni az európai piacot, és ez a hazai termelőknek is jobb pozí­ciókat teremt.

Magyar Hírlap

2009-10-13


Vissza a főoldalra
lablec