Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Környezetkímélő klímagyár épült Perkupán

Bár a légkondicionálók igencsak környezetterhelők, az új üzemben legalább a gyártásuk környezetkímélő lesz. A gyár energiaellátásának többségét ugyanis megújuló forrásokból biztosítják. A termékpalettán hőszivattyúk is szerepelnek.
Csütörtökön ünnepélyes keretek között átadták a borsodi Perkupán 3 milliárd forintos beruházással épült, 3 300 m2-es GenexAir üzemet, amely Magyarország és Közép-Európa első környezettudatos klímagyára.

A Genex 2006-ban indított projektje 30 %-ban saját tőkéből, valamint MFB hitelből és állami támogatással valósult meg. Az Aggteleki Nemzeti Park környezetében álló gyár 70 ezer m2-es ipari területen fekszik, ahol korábban anhidrid (gipsz)bánya és őrlőüzem működött. A gyárat tehát barnamezős beruházás során alakítottak ki, így az évekig sorsára hagyott, környezetszennyező üzemet felszámolták. A GenexAir klímagyárban saját fejlesztésű vezérléssel, az EU-s szabványoknak megfelelő, A energiaosztályú légkondicionáló berendezéseket, folyadékhűtőket, saját fejlesztésű, az IT, szerver és telekommunikációs központokban használt ún. close controll klímagépeket, valamint alternatív energiafelhasználási megoldást biztosító – a gázfűtés kiváltására is alkalmas – (háztartási és ipari célú) geotermikus hőszivattyúkat gyártanak. A közeljövőben az új gyárban helyet kap egy európai mércével is egyedülálló tesztlabor, ezzel a hazai klímatechnikai iparágban a kutatás-fejlesztési tevékenység újra fellendül, amelynek alapkövét a Genex számos, saját fejlesztésen alapuló szabadalma jelenti.

A gyártás környezetkímélő, de a termék sok áramot fogyaszt

„Elkötelezettek vagyunk a fenntartható környezet és az alternatív energiatermelés gondolatának népszerűsítésében. Úgy véljük, hogy ezt hitelesen a lakosság és üzleti partnereink felé csak úgy tehetjük, ha termékeink mellett e szellemiséget az új gyárunk is tükrözi” – hangsúlyozta a megnyitón Bántó Károly, a Genex Zrt. vezérigazgatója. Ennek jegyében az üzemben a villamosenergia előállítására szélgenerátorokat és napelemeket, melegvíz előállítására pedig napkollektorokat telepítettek.

Az így előállított energia normál összeszerelési technológia mellett gyakorlatilag a teljes napi működéshez biztosítja a szükséges energiát. A megfelelő szigetelési technológia és építőelemek használata mellett ugyancsak hozzájárul a gyárépület minimális környezetterheléséhez a padló és a falfűtést lehetővé tevő hőszivattyús fűtés-hűtés alkalmazása, amely hatásfokában kedvezően hasznosítja a bevitt energiát. Egyedül a festéküzem működik gázzal – az alkatrészek festéséhez ugyanis olyan magas hőmérséklet szükséges, amit nehéz lenne megújuló energiával előállítani. A tesztlabor működéséhez pedig magasfeszültségű áram kell majd – egyelőre kérdéses, hogy ezt milyen forrásból fogják előállítani.

Bár a gyár valóban környezetkímélő, a termékek egy része viszont problémás környezeti szempontból. A lakossági légkondicionáló berendezések – amelyek eladására a cég honlapja a fő hangsúlyt helyezi – ugyanis akár meg is duplázhatják egy-egy háztartás éves áramfogyasztását, több tízezer forintos többletköltséget és jelentős üvegházgáz-kibocsátást okozva. Ugyanakkor a Genex termékei legalább a piac kínálatához képest energiatakarékosak, hiszen legtöbbjük A energiaosztályú. Természetesen a termékpalettán szintén szereplő hőszivattyúk más megítélés alá esnek, itt ugyanis egy környezetkímélő fűtési és hűtési módról van szó. A hőszivattyúk a talajvizek vagy a környező levegő hőenergiáját hasznosítják, és télen fűteni, nyáron pedig hűteni lehet velük. Gazdaságosságuk hűtési vagy fűtési teljesítményükben mérhető, hiszen szemben a hagyományos megoldásokkal, itt egységnyi villamosenergia bevitelével 3,8-5,4-szeres többletteljesítmény érhető el. Sajnos valószínűsíthető, hogy a piaci igények miatt légkondicionáló berendezésekből a cég jóval többet ad el, mint hőszivattyúkból.

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter az ünnepségen kiemelte: legfontosabb feladatunk a fenntartható fejlődés biztosítása, ebben pedig különösen fontos szerepet játszanak a nagyvállalatok, amelyek az alternatív energiaforrások használatával hozzájárulhatnak szén-dioxid kibocsátásunk csökkentéséhez. Az Aggteleki Nemzeti Park szomszédsága miatt sem mindegy, hogy milyen technológiát alkalmaznak Perkupán – tette hozzá a miniszter. Elmondta, hogy ő maga is geotermikus energiára váltott családi házának átépítésekor – az ehhez szükséges beruházás számításai szerint 5 év után megtérül.


Munkahelyteremtés a hátrányos helyzetű régióban

A Genex gyára stabil munkahelyek megteremtésével segít Magyarország kiemelten magas munkanélküliségű régiójának helyzetén. Amellett, hogy a helyi lakosok munkalehetőséghez juthatnak, a beruházás minden járulékos hasznából is részesül a falu közössége (pl. továbbképzések, helyi adók, vagy az üzem miatt érkező vendégforgalom többletbevételei). A helyi ökoszisztéma fenntartása érdekében, illetve a környezettudatos gondolkodás részeként, az Aggteleki Nemzeti Parkkal és a Magyar Madártani Egyesülettel tervezett hosszú távú együttműködés első lépéseként a GenexAir klímagyár Madárbarát munkahely lett, amelynek feltételrendszerét a három szervezet közösen alakította ki. A cég valószínűleg támogatni fogja a közelben 24 éve működő madárgyűrűző tábort is.

Szabó József, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgatójának elmondása szerint a térség az ország egyik leghátrányosabb területe munkaügyi szempontból. Az új gyár ezen fog enyhíteni, mivel mintegy 40 embernek fog munkát adni. Gúr Nándor, a körzet országgyűlési képviselője hozzátette, hogy a környék számára fontos ügyek összekötik a bal- és jobboldali kötődésű embereket. Molnár Zoltán, Pekupa polgármesterének elmondása szerint a most megvalósult álom alapos előkészületeket, nehéz munkát igényelt mind a cég, mind az önkormányzat részéről.

Greenfo

2009-11-01


Vissza a főoldalra
lablec