Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Alulról építkező klímaforradalom

"A klímaváltozás elleni küzdelem nem lehet hatékony, ha a régiók nem kapnak szerepet a közös erőfeszítések terén." - véli a régiók lobbiszervezete. Az Európai Régiók Közgyűléséről 600 regionális küldött üzent Brüsszelnek és Koppenhágának.

"Koppenhágához közeledve világossá vált, hogy Európa régiói az energiaforradalom egyik legfőbb aktorává emelkedtek." - kezdi nyilatkozatát az Európai Régiók Közgyűlése (AER). A 600 regionális -Magyarország esetében pedig megyei - képviselő szerint a legtöbb feladatot ugyanis majd helyben kell elvégezni.

Sok cél, kevés és még kevesebb eszköz

A franciaországi Belfortban - a rendezvényt támogató General Electric gázturbina üzemében - tartott találkozó célja elsősorban a figyelemfelkeltés volt. A hangsúlyt a szubszidiaritás fogalmára fektették. Az Európai Unió ezen alapelve szerint minden kérdésben úgy kell eljárni, hogy a problémákra az arra legalkalmasabb szinten szülessen válasz. Vagyis, ha valamit nemzeti, régiós, vagy akár helyi szinten is kezelni lehet, akkor azt ne Brüsszelből oldják meg.

Az AER szerint ezt az elvet a klímaváltozás esetén is alkalmazni kell, hiszen a kibocsátás csökkentésének jelentős hányadát teszik ki az olyan helyi szintű erőfeszítések, mint a lokálisan elérhető megújuló energiák megfelelő alkalmazása.

"A 'gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan' a legjobb irányelv, ha előnyt tudunk kovácsolni a helyi energiaforrásokból, ha testreszabott megoldásokkal kívánjuk kielégíteni az energiaszükségleteket, vagy ha környezetvédelmi problémákat kívánunk megoldani. Ez a szubszidiaritás elve, és így kellene működnie az európai energetikai politikának is." - mondta Michele Sabban, az AER főtitkára.

A cél valóban tagállamonként, sőt általában régiónként is eltérő. Míg Brüsszel (Belgium) és Gelderland (Hollandia) szilárd hulladékot használ megújuló energiaforrásként, az Azori-szigetek (Portugália) hullámokat, Vasternorrland (Svédország) havat, Bornholm (Dánia) szalmát, Finnország középső része papírmasszából származó "fekete lúgot", az osztrák és a dél-európai régiók napenergiát, addig Magyarországon a megújuló energia felhasználása többnyire a biomasszán, és ezen belül is a fatüzelésen alapul. A számos egyéb elérhető technológia mellett például a geotermikus energia a délkelet-magyarországi régióban lehetne domináns...

Az AER ugyanakkor úgy véli, az Európai Unió nem bocsát elegendő forrást a régiók rendelkezésére ahhoz, hogy azok a fenti potenciált kiaknázzák. A probléma a szubszidiaritás értelmezésében rejlik.

A Bizottságból október folyamán szivárgott ki egy dokumentum, "Reformterv egy globális Európáért - A Költségvetés reformja, Európa megváltoztatása" (A reform agenda for a global Europe - Reforming the Budget, Changing Europe) címmel, amely rendkívül erős kritikát kapott mind a sajtó, mind az Európai Parlament és az érdekképviseletek részéről.

Az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának elnöke, Paolo De Castro például "paradoxonnak" nevezte, hogy Brüsszel azt szeretné, ha az uniós mezőgazdaság is egyre jobban figyelembe venné az olyan új szempontokat, mint a biodiverzitás, vagy a vízgazdálkodás, közben azonban drasztikusan csökkenti a közös agrárpolitika és a vidékfejlesztési forrásokat.

Michele Sabban nyílt levélben tiltakozott a Bizottság elnökénél, José Manuel Barrosonál a régiók számára leginkább elérhető források csökkentése ellen.

"Az Ön tervezete úgy tűnik jelentősen és de facto 'renacionalizálja' a kohéziós politikát. Ez hiba lenne. A Bizottság úgy tűnik, 'a nemzeti konvergenciák koncentrációjával' kívánja aláaknázni a régiók várakozásait, amikor a helyi és a regionális hatóságok abban reménykednek, hogy a Lisszaboni Szerződés kiterjeszti a szubszidiaritás alapelvét a nemzetek alatti szintekre és hitet tesz a sokszintű kormányzás mellett." - írja a főtitkár asszony.

Dupla vagy semmi?

Bár az ENSZ felmérése is úgy véli, hogy a klímaváltozás elleni hatékony küzdelemhez szükséges eszközök legalább felét, de esetenként akár 70 százalékát is a nemzetinél alacsonyabb szinteken kell majd végrehajtani, Brüsszel visszafogott érdeklődést mutatott az AER múlt heti eseményei iránt.

A magát "a szélesebb értelemben vett Európa legnagyobb független, a régiók képviseletét ellátó szervezetének" mondó AER Barrosot is meghívta a múlt héten (november 25-27.) tartott éves közgyűlésére, aki azonban - már hónapokkal az esemény előtt - jelezte, nem tud részt venni az eseményen.

Paweł Samecki, regionális ügyekért felelős biztos szóvivője, Dennis Abbott az EurActiv kérdésére elmondta, a Regionális Főigazgatóság (DG Regio) kommunikációs asszisztense révén volt jelen, valamint az AER rendelkezésére bocsátott egy információs standot.

Abbott emlékeztetett továbbá, hogy Barroso 2007-ben, Udinében jelen volt az AER közgyűlésén, és a velük való kapcsolatot "kitűnőként" értékelte.

Az AER 1985 óta képviseli az európai országok régióinak érdekeit, és részben hozzájárult ahhoz is, hogy az Unió saját intézményt is kialakítson erre a célra. A Régiók Bizottsága (CoR) egy képviselője az EurActiv kérdésére elmondta, a két szervezet közötti legnagyobb különbség, hogy az AER alulról építkezik, a Régiók Bizottsága ugyanakkor az Európai Unió intézményrendszerének része.

"Egyszerűbben mondva az AER egy lobbiszervezet, míg a Régiók Bizottsága azt szolgálja, hogy a Bizottság ne kerülhesse meg a területi képviselőkkel való konzultációt a jogalkotási folyamat során." - mondta az EurActivnak Balogh Zoltán, a magyarországi CoR-delegáció koordinátora.

Az EurActiv arról is érdeklődött a CoR sajtószolgálatánál, hogy vajon a két szervezet nem jelent-e duplikációt a régiók képviselete tekintetében, erre a kérdésünkre azonban nem kaptunk választ a cikkünk elkészüléséig.

Dennis Abbot azonban azt hangsúlyozta, hogy a Bizottság rendszeresen kapcsolatba lép az AER-rel és a hozzá hasonló szervezetekkel, hogy a Zöld Könyvekkel és egyéb vitadokumentumokkal kapcsolatos véleményüket kikérje.

Vélemények:

"Az európai régiók három nagy kihívással kell szembenézzenek napjainkban: gazdasági hatékonyság, fenntartható és biztonságos energiaellátás, valamint a környezet védelme. Ezért kell a legjobb döntéseket meghozniuk, amikor a helyi szintű energetikai megoldások alkalmazásáról döntenek." - mondta Ricardo Cordoba, a rendezvénynek otthont adó GE Energy nyugat-európai és észak-afrikai vezetője.

A régiók vannak a legkedvezőbb helyzetben ahhoz, hogy a környezet megóvását szem előtt tartva kiaknázhassák a helyi energetikai lehetőségeket és kidolgozhassák az európai energiaszükségleteket kielégítő innovatív megoldásokat Ez derül ki az európai régiókra vonatkozó felmérésből, melynek első eredményeit az Európai Regionális Hatóságok (AER) legnagyobb európai hálózatának közgyűlésén a franciaországi Belfortban hozták nyilvánosságra.

Tőzsdefórum

2009-12-04


Vissza a főoldalra
lablec