Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Csökkent az erőművek károsanyag-kibocsátása

A magyar erőművek károsanyag-, így a leginkább szennyező kén-dioxid- és nitrogén-oxid-kibocsátása évek óta csökken, ami alapvetően a környezetvédelmi beruházások eredménye.

Míg 2003-ban a kén-dioxid-kibocsátásuk 198,6 ezer tonna, a nitrogén-oxidé pedig 26,7 ezer tonna volt, tavalyra az előbbi 13,7 ezer tonnára, utóbbi 15 ezer tonnára mérséklődött. Eközben a megtermelt villamos energia 21 millió megawattóráról 19,7 millió megawattórára csökkent, részben a megszűnt erőművek kiesett termelése miatt - derül ki a Magyar Energia Hivatal adataiból.
 
A csökkenés okai
A kén-dioxidnál a legnagyobb arányú csökkentést a Vértesi Erőmű érte el a füstgáz-kéntelenítő 2004-es üzembe helyezésével, aminek köszönhetően a korábbi 116 ezer tonnás kibocsátás tavalyra 5,3 tonnára esett vissza. Ugyancsak lényegesen csökkent a kén-dioxid-kibocsátás a Mátrai Erőműnél üzembe helyezett berendezésnek köszönhetően, a 2003-as 28 ezer tonnáról tavalyra 4300 tonnára, valamint az erőműben a füstgáz-kéntelenítőre kapcsolták az egyes és kettes blokkokat is, amelyek eddig enélkül üzemeltek.
 
A Dunamenti Erőműnél áttértek a kisebb kéntartalmú olaj alkalmazására, s az égők módosításával elérték, hogy kevesebb nitrogén-oxid keletkezzen a tüzelés során. Folyamatban van a csökkentett nitrogén-oxid-kibocsátású égők beépítése a Tisza II. Erőműnél és az EMA Powernél is.
 
Változott a tüzelőanyag
 
A környezetvédelmi moratórium 2004 végén lejárt, azután csak azok az erőművek üzemelhetnek, amelyek a jogszabályokban előírt kibocsátási határértéket nem lépik át. Ez a veszély az Ajkai, Inotai, Borsodi, Tiszapalkonyai, Pécsi, Bánhidai erőműveket fenyegette leginkább, melyek szenet használtak tüzelőanyagként és a füstgáz-kéntelenítő megépítése nagyon költséges lett volna. Ezek az erőművek jórészt más tüzelőanyagra álltak át (szén helyett biomasszára vagy földgázra), valamint a moratórium lejártáig leállították szenes blokkjaikat. Mindazonáltal a szénhidrogén-tüzelésű erőművek is nagy összegeket fordítottak arra, hogy a kibocsátások az előírt határértékek alatt maradjanak.

Hírsarok.hu

2008-11-03


Vissza a főoldalra
lablec