Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Nem a passzívház a legjobb megoldás

A januári gázkrízis óta – a gazdasági recesszió ellenére – egyre nő az érdeklődés a megújuló energiaforrásokon alapuló rendszerek iránt. Ugyanakkor a környezettudatos építkezés többe kerül, mint a hagyományos.

A megújuló energiaforrásokkal legjobban felszerelt, úgynevezett passzívházak felépítésének többletköltsége meghaladja a 10 százalékot. De nem is a passzívház a megoldás – olvasható az [origo] cikkében.

Egy lapnak nyilatkozó építész és villamosmérnök szerint a megoldást nem a passzívházban kell keresni. Bernáth Róbert szerint a passzívház tulajdonképpen egy kísérleti ház, s nagyon lassan térül meg. Bernáth ezért alternatív energiaellátási megoldásokkal felszerelt családi házat épített Budakeszin. A cél az volt, hogy úgy épüljön fel a ház, hogy a gépészet időleges kimaradása, például áramszünet esetén is lakható maradjon.

A tetőn napkollektor kapott helyet, mely a fűtésre is rá tud segíteni, a gázfűtést a nappaliban működő kandallóban tűzifával is kiválthatja. A fűtést kevésbé igénylő helyiségek - lépcsőház, spájz, gardrób - az északi oldalon helyezkednek el, a déli oldalon jól méretezett ablakok engedik be a természetes fényt és a napsugarak melegét. Bernáth szerint a jól elhelyezett ablak és a tető túlnyúlása miatt nincs szükség légkondicionálóra. Ha mégis túl meleg van, akkor egy kapcsoló lenyomásával elkezd áramlani a hűvös pincéből a levegő.


Míg az energiatakarékos és megújuló energiaforrásokra épülő technológiák gyártói ajánlataikban többnyire 4-5 év megtérülési időt ígérnek, addig Bernáth szerint ezekre az állításokra nem szabad alapozni. Ezek az adatok ugyanis adott rendszerek hozamára vonatkoznak, miközben a megtérülést egy sor helyi és környezeti tényező is befolyásolja: például az aktuális energiaárak, a ház tájolása, energetikai tulajdonságai és a lakók szokásai. Emellett egy rosszul üzemeltetett rendszer akár többletköltséget is okozhat.

A környezet- és energiatudatos házakat építő Kazinczy Gyöngyvér is arra hívta fel a figyelmet, hogy azzal nem spórolunk többet, ha az egész tetőt napkollektorokkal borítjuk be, és a ház mögé sem kell okvetlenül mini szélmalmot építtetni. Mint a lapnak elmondta, a hangsúly a hagyományos és a megújuló energiaforrások helyes kombinálásán van.
 

Ingatlanmagazin.hu

2009-06-15


Vissza a főoldalra
lablec