Írjon nekünk!

Név:

E-mail:

Képgaléria:

Videók

Postacím: 7621 Pécs, Mária u. 8. (Ferling Kft.)
Telefon: (72) 512-370
E-mail: titkarsag@biomasszaeromuvek.hu
Hivatalos ügyintézés helye:
Pannon Hő Kft.
7630 Pécs, Edison u. 1.

Kormányrendelet a hőtermelő berendezések és légtechnikai rendszerek energetikai felülvizsgálatáról

Ma fogadta el a kormány azt a rendeletet, amely elrendeli a hőtermelő berendezések...

 

Ma fogadta el a kormány azt a rendeletet, amely elrendeli a hőtermelő berendezések és légkondicionáló rendszerek energetikai felülvizsgálat. A kormányrendelet célja – az épületek energia-teljesítményéről szóló 2002/91/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban – az épületek üzemeltetése közben felhasznált energia csökkentése és az energiatakarékosság ösztönzése. A rendelet 2009. január 1-jén lép hatályba, a felülvizsgálatot a meglévő hőtermelő berendezések, illetve légkondicionáló rendszerek esetében 2013. január 1-jéig szükséges elvégezni, kivéve a 2007. január 1-je után üzembe helyezett berendezéseket és rendszereket, amelyek első energetikai felülvizsgálatát 2015. január 1-jéig szükséges elvégezni.
 
Magyarországon a múlt öt évben a lakossági energiafelhasználás emelkedett, miközben más területeken csökkenés volt tapasztalható. A hőtermelő berendezések és légtechnikai rendszerek felülvizsgálatával lehetőség nyílik arra, hogy a felújításoknál felvetődő többletköltségek a beruházás várható műszaki élettartamához mérten, elérhető időn belül a becsült energiamegtakarítás révén fokozatosan megtérüljenek. A fenntartható fejlődés céljából az épületek energiateljesítményéről szóló 2002/91/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv előírja a tagállamok részére, hogy léptessék hatályba mindazokat a belső szabályokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az irányelvben megfogalmazott követelmények teljesülhessenek. A hivatkozott irányelv az épületszektort, mint az energiafelhasználás és a fenntartható fejlődés szempontjából legkritikusabbat és legfontosabbat érinti.
 
A felülvizsgálatra kötelezett hőtermelő berendezésekből jelenleg mintegy 145 000 működik az országban, ebből kb. 120 000 a lakosság körében, 25 000 pedig költségvetési intézményekben és gazdasági szférához tartozó épületekben van. A légkondicionáló rendszerek száma 6000-7000-re tehető, ezek jellemzően tömegforgalmú épületekben (irodaházak, bevásárlóközpontok, szerelőcsarnokok, stb.) találhatóak.
 
A kötelezettség nem érinti a lakosság azon részét, amelyik:
- gázüzemű kazánokat (cirkót) használnak a meleg víz előállításra, illetve fűtésre;
- távfűtéssel ellátott épületekben, lakásokban laknak;
- több, de egymással mechanikai kapcsolatban nem álló, spot klímakészülékkel ellátott épületekben élnek.
 
A felülvizsgálatot a tulajdonosnak kell kérelmeznie, a felülvizsgálat kezdeményezésének időtartamait a kormányrendelet részletesen szabályozza. A felülvizsgálati igazolás célja a tulajdonos tájékoztatása a vizsgált berendezés műszaki- technikai állapotáról, a szükséges fejlesztésekről. A rendelet előírásainak megfelelően a felülvizsgálatot csak olyan személyek végezhetik, akik szakmailag erre kiképzettek, regisztráltak és függetlenek. Ezzel a nem szakképesítéssel végzett munka szűrhető ki. Gazdálkodó szervezet is végezhet ilyen tevékenységet, de csak akkor, ha tagja vagy alkalmazottja a feltételeknek megfelel.
 
A tanúsítás speciális vizsgálatot kíván, a tanúsítást végző szakemberek névjegyzékét a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara vezeti.
 
Az épületek energetikai felülvizsgálatának – ezen belül a hőtermelő berendezések és légkondicionáló rendszerek felülvizsgálatának – meghatározott időre történő elvégzése a tulajdonos számára előírt feladat. Elmulasztása – az irányelv rendelkezéseivel összhangban – nem vonhat elmarasztaló szankciókat maga után. Azonban a felülvizsgálatot végző szakértő a vizsgálatakor tapasztalt hiányosságokat felülvizsgálati igazolásban rögzíti, s egyben javaslatot tesz a megszüntetésére, másrészt a felülvizsgálati igazolások, illetve az épületre vonatkozó tanúsítvány megléte (az épületek energetikai jellemzőinek javítását célzó kormányzati intézkedésekről szóló 2078/2008. (VI.30.) Korm. határozat alapján) a jövőben az épületekkel kapcsolatos energiatakarékossággal összefüggő pályázati támogatásokhoz való hozzájutás feltételét képezi.
 
A hőtermelő berendezések és légkondicionáló rendszerek energetikai felülvizsgálatának költsége, minden esetben egyedi megállapodás tárgyát képezi, azonban a felülvizsgálat óradíja legfeljebb nettó 5500 Ft lehet megkezdett óránként. A felülvizsgálat díja függhet a berendezések és rendszerek bonyolultsági fokától, a tényleges időráfordítástól. A felszámolható járulékos költségek és azok mértéke is szabályozott.
 
A rendelet hatására várhatóan az új építésű épületek tervezése és kivitelezése, valamint a meglévő épületek felújítása során előtérbe kerülhetnek az alternatív energiaforrások alkalmazásának lehetőségei, várhatóan hosszú távon csökkentve ezzel a villamos energia és a gáz felhasználását. A rendelet követelményeinek közvetett hatása, hogy az ingatlanpiacon mind az adásvételek, mind a bérbeadások során a szerződések biztonsága javul azáltal, hogy az épületek energetikai minőségét hatóságilag elismert tanúsítók felelősséggel igazolják. A meglévő épületekben üzemelő fűtőberendezések és légkondicionáló rendszerek felülvizsgálatával, a hibák feltárásával növekedni fog az épületek, az intézmények és a lakások biztonsága, a berendezések biztonságos és gazdaságos működése, illetve üzemeltetése.
 
Az építési termékekre vonatkozó tagállam törvények, rendeletek és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló 1998. december 21-i 89/106/EGK tanácsi irányelv előírja, hogy az épületeket és azok fűtő-, hűtő- és szellőző berendezéseit úgy tervezzék és telepítsék, hogy a használat során alacsony legyen az energiaigény, figyelembe véve a helyszín klimatikus körülményeit.
 
A fenntartható fejlődés biztosítása érdekében az épületek energiateljesítményéről szóló 2002/91/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv előírja a tagállamok részére, hogy léptessék hatályba mindazokat a belső szabályokat, amelyek előírják:
- a nem megújuló folyékony vagy szilárd tüzelőanyagokat használó, 20 kW és 100 kW közötti effektív névleges teljesítményű kazánok rendszeres ellenőrzését;
- a 15 évesnél régebbi, 20 kW effektív névleges teljesítménynél nagyobb kazánokkal működő fűtőberendezések egyszeri ellenőrzését;
- a 12 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítményű légkondicionáló rendszerek rendszeres ellenőrzését.
 
A megújuló energiával működő berendezéseket és rendszereket nem kell felülvizsgáltatni.
 
A 2002/91/EK irányelvet Kormánydöntés alapján két rendelet ülteti át a magyar jogrendszerbe: a most megjelent Korm. rendelet és a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet. A két rendelet egymással szerves egységet alkot. A meglévő lakó és középületekben működő fűtési berendezéseknek és légkondicionáló rendszereknek műszak felülvizsgálati módjáról, idejéről és a felülvizsgálatot végző szakemberekről rendelkező mostani rendelet alapján létrejövő felülvizsgálat részét képezi az épületek energetikai minősítési folyamatának, abba beépül, azaz így része az ún. „zöldkártyának”. A két rendelet előírásai ugyanazon az elven, ugyanazon konstrukció alapján rendelkeznek a felülvizsgálatok módjáról, sőt annak költségeiről is.

 

Infovilág

2008-10-08


Vissza a főoldalra
lablec